8.Diyarbakır Kültür Sanat Festivali

 

8.Diyarbakır Kültür Sanat Festivali
( 27 Mayıs – 01 Haziran 2008 )
Ziman û Çanda te Hebûna te ye
Ziwan û Kiltûra to Estbiyina to yo
Dilin ve Kültürün Varlığındır
Your Language and Culture are Your Life

27 Mayıs Salı

Tanıtım Programı
Açılış Konuşması:Osman Baydemir/Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı
Sinevizyon Gösterimi / Festival Arşiv Görüntüleri
Dinleti: Süleymaniye Orkestrası- Mehmet Atlı
Yer: Parkormanı-Dicle Kent
Saat: 19:30-23:00

28 Mayıs Çarşamba

Sergi Açılışları
Sanat Galerisi Açılışı
Resim: Kürt Ünlüleri /Nevin Güngör Reşan
Fotoğraf: Mamak Zindanı Kadınlar Koğuşundan 26 yıl Sonra Sahibini Arayan Mektuplar /Devrimci 78’liler Federasyonu
Yer: Sümer Parkı-Sanat Galerisi
Saat:10:00-10:30

Fotoğraf: Roman ve Düğün/Aydın Çetinbostanoğlu
Gölgeler/Ubeydullah Hakan
Yer: Konukevi
Saat:11:00-13:30

Resim: Düzlem&Uzam/ Genç Ressamlar Derneği
Yer: Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu
Saat:12:00-12:30

Resim:İki Nehir Arasında Hasat /Ahmet Gönül
Yer: Dengbêj Evi
Saat:13:00-13:30


Tiyatro
Grup: Teatra Nûpelda
Oyun: Ji Bona Jiyan
Yer: Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu
Saat: 14:30-15:45

Tiyatro
Grup:Teatra Arsen Paladov
Oyun:Çend dîmen ji jiyanê
Yer:Ergani Yolu 3.Km(İplik Mah.)
Saat:15:30-16:30


Festival Yürüyüşü:
‘’Domlar ve Rıbablar’’
‘’Dicle Fırat Kültür-Sanat Merkezi Halk Dansları Grubu’’
Akrobat Gösterisi
Grup:Malabar
Gösteri:Helios 2
Gazi Caddesi-Yeni Kapı Sokak Projeleri Açılışı
Güzergah: Urfakapı–Gazi Caddesi-Dağkapı Meydanı
Saat:18:30-19:30

Açılış Konseri
Büyükşehir Belediyesi Çocuk Korosu
Bilind İbrahim
Bülent Turan
Vedat Yıldırım (Kardeş Türküler)
Yer: Dağkapı Meydanı
Saat:19:30-23:30


29 Mayıs Perşembe
Panel
Konu: Mezopotamya İnançları Buluşması
Katılımcılar:Zaven Bıçakçı/Ermeni Patrikhanesi Temsilcisi
Gabriel Akyüz/Mardin ve Diyarbakır Süryani Metropolitliği Temsilcisi
Turgut Öker/Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı
Lokman Barış/Avrupa Yezidiler Federasyonu
Süleyman Ekinci/Din Adamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
Moderatör: Şeyhmus Diken
Yer:Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu
Saat: 11:00 – 14:00

Tiyatro
Grup: Seyyar Sahne
Oyun: Vaiz
Yer: Keçi Burcu
Saat:15:00- 17:00

Söyleşi
“Vaiz”
Katılımcılar: Seyyar Sahne
Yer: Keçi Burcu
Saat:17:15-17:45

Tiyatro
Grup:Teatra Arsen Paladov
Oyun:Çend dîmen ji jiyanê
Yer:Körhat Parkı
Saat:16:30-17:30

Şiir Dinletisi
Vecdi Erbay –Bayram Balcı – Ahmet Telli
Yer: Koşuyolu Parkı
Saat:18:30 – 20:30

Konser
Çiyager
Jan Axîn
Engin Deniz
Yer: Koşuyolu Parkı
Saat:20:45-23:00

Dinleti
Mezopotamya İnançları Buluşması
Dengê Êzîdxan
Hafiz Şêxmûs
Mardin Kırklar Kilisesi Korosu
Metin Kahraman
Konya Mevlana Sema Grubu
Yer: Amfi Tiyatro
Saat:20:00-23:00

30 Mayıs Cuma

Film Gösterimi
Film: Annemin Ülkesinin Şarkıları
Yönetmen: Bahman Ghobadi
Yer:Yenişehir Galeria Sineması
Gösterim:12.00-13:50

Uluslararası Ehmedê Xanî Sempozyumu
Açılış Konuşması 14:00-14:15
Osman Baydemir Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı

BİRİNCİ BÖLÜM EHMEDÊ XANÎ’NİN YAŞAMI VE ESERLERİ

Birinci Oturum 14:15-15:45
Moderatör Abdullah Keskin

Abdullah Varlı Bütün Yönleriyle Ehmedê Xanî’nin Yaşamı
Kadri Yıldırım Biçim ve İçerik Açısından Ehmedê Xanî’nin Eserleri
(“Eqîdeya Îmanê” ve “Nûbehara Biçûkan”)

Ara 15:45-16:00

İkinci Oturum 16:00-17:30
Izeddin Mistefa Resûl Ehmedê Xanî’nin Mem û Zîn’i ve Diğer Mem û Zîn’ler
Sami Tan Ehmedê Xanî’nin Eserlerinde Kürtçenin Kullanımı
Jan Dost Mem û Zîn: Kürtler’in Kitabı

Tartışma 17:30-18:00
Yer:Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu

Film Gösterimi
Film: Tatil Kitabı
Yönetmen: Seyfi Teoman
Yer: Yenişehir Galeria Sineması
Gösterim:14:30-16:10

Tiyatro
Grup: Teatra Bakur
Oyun: Sînor
Yer: : Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu
Saat:19:00-20:30

Tiyatro
Grup: Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu
Oyun: Mala Extiyaran
Yer: :Amfi Tiyatro
Saat:20:00-21:30

Film Gösterimi
Film: Annemin Ülkesinin Şarkıları
Yönetmen: Bahman Ghobadi
Yer: Yenişehir Galeria Sineması
Gösterim:17:00-18:50

Film Gösterimi
Film: Tatil Kitabı
Yönetmen: Seyfi Teoman
Yer:Yenişehir Galeria Sineması
Gösterim:19.00-20:40

Şiir Dinletisi
Arjen Arî – Berken Bereh– Ömer Dilsoz
Yer: Parkormanı
Saat:19:00 – 20:30

Dinleti
‘’Dengbêjler Divanı’’
Katılımcılar:Cemalê Mihê- Dilşa Botî-Silêmanê Şirnexî-Perîhana Şirnexî
Yer: Parkormanı
Saat:20:45 – 23:00




31 Mayıs Cumartesi

Uluslararası Ehmedê Xanî Sempozyumu

İKİNCİ BÖLÜM EHMEDÊ XANÎ: EDEBİ VE ESTETİK MİRAS


Üçüncü Oturum 10:00-11:30
Moderatör Enise Çağer

Kadri Yıldırım Sembolizm Açısından Ehmedê Xanî’nin Eseleri
(“Dîwan” ve “Mem û Zîn”)
Halil Rahman Açar Bilge Ehmedê Xanî’nin Divanında Felsefi Temalar
Reşid Findî Ehmedê Xanî’nin Mem û Zîn’inde Aşk Felsefesi

Ara 11:30-11:45

Dördüncü Oturum 11:45-13:15
Perwîz Cîhanî Mem û Zîn’de Edebi Temsil
Zana Farqînî Ehmedê Xanî ve Müzik
Tehsin İbrahim Doski Ehmedê Xanî, Zaman Eleştirisi
Tartışma 13:15-13:30

Öğlen Yemeği 13:30-15:00


ÜÇÜNCÜ BÖLÜM GÜNCEL YAKLAŞIMLAR - TARTIŞMALAR

Beşinci Oturum 15:00-17:30
Moderatör Serdar Şengül

Martin van Bruinessen Ehmedê Xanî’nin Mem û Zîn’i ve Kürt Milli Uyanışının Ortaya Çıkışındaki Rolü
Abbas Vali Ehmedê Xanî ve Güncel Kürt Siyaset
Amir Hassanpour Xanî, Kürt Emirliklerinin Onursal Şairi: Burjuva Milliyetçi Teorilerinin Basitliği Üzerine
Remezan Alan Yorumların Pençesinde Mistik bir Mesnevi

Ara 17:30-18:00

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM KAPANIŞ OTURUMU

Forum ve Tartışma 18:00-19:00
Moderatör: Kadri Yıldırım
Yer:Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu



Film Gösterimi
Film: Tatil Kitabı
Yönetmen: Seyfi Teoman
Yer:Yenişehir Galeria Sineması
Gösterim: 12.00-13:40

Belgesel Gösterimi
Belgesel: Bu Ne Güzel Demokrasi
Yönetmen: Belmin Söylemez, Berke Baş,Haşmet Topaloğlu, Somnur Vardar
Yer:Burhan Karadeniz Cep Sinema Salonu
Gösterim:13:30-15:10

Söyleşi
“Kadın ve Siyaset”
Katılımcılar: Somnur Vardar-Gülten Kışanak
Moderatör: Evrim Alataş
Yer: Burhan Karadeniz Cep Sinema Salonu
Saat: 15:30-17:00

Film Gösterimi
Film: Annemin Ülkesinin Şarkıları
Yönetmen: Bahman Ghobadi
Yer:Yenişehir Galeria Sineması
Gösterim:14:30-16:20

Belgesel Gösterimi
Belgesel: Cegerxwîn
Yönetmen: Kawa Akrawi
Yer:Burhan Karadeniz Cep Sinema Salonu
Gösterim:17.30-18:20

Film Gösterimi
Film: Tatil Kitabı
Yönetmen: Seyfi Teoman
Yer:Yenişehir Galeria Sineması
Gösterim:17.00-18:40

Film Gösterimi
Film: Annemin Ülkesinin Şarkıları
Yönetmen: Bahman Ghobadi
Yer:Yenişehir Galeria Sineması
Gösterim:19:00-20:50



Şiir Dinletisi
Zeynep Köylü-Fatma Savcı
Yer: Ekin Parkı
Saat: 19:00 – 20:30

Konser
Sebaheddîn Xoce
Şoreş
Zilan
Yer: Ekin Parkı
Saat: 20:45– 23:00


Dinleti
Fade-İn’le İsyanın Nefesi
Meral Tekçi/Mihemed Şêxo Şarkıları
Yer: Amfi Tiyatro
Saat:20:00-23:00


01 Haziran Pazar

Söyleşi
‘’Denizlerden Dörtlere Mayısın Unutulmayanları’’
Katılımcılar:Yılmaz Sezgin/Yazar-Hasan Kıyafet/Yazar-Ertuğrul Kürkçü/-Yazar
Moderatör:Fethi Suvari
Yer:Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu
Saat:10:00-12:00

Film Gösterimi
Film: Kan Dökülecek
Yönetmen: Paul Thomas Anderson
Yer:Yenişehir Galeria Sinemaları
Gösterim:12.00-14:00

Belgesel Gösterimi
Belgesel: Bu Ne Güzel Demokrasi
Yönetmen: Belmin Söylemez, Berke Baş,Haşmet Topaloğlu, Somnur Vardar
Yer:Burhan Karadeniz Cep Sinema Salonu
Gösterim:14.00-15:40

Tiyatro
Grup: Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu
Oyun: Yaşar Çi Dijî Çi Najî
Yer: Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu
Saat: 14:30-17:00

Belgesel Gösterimi
Belgesel: Aşıklar
Yönetmen: Winged Migration
Yer:Yenişehir Galeria Sinemaları
Gösterim:14:30-16:00

Tiyatro
Grup: Seyyar Sahne
Oyun: Ben,Pierre Riviére…
Yer:Aziziye Mahallesi
Saat:17:30-18:20

Film Gösterimi
Film: Kan Dökülecek
Yönetmen: Paul Thomas Anderson
Yer:Yenişehir Galeria Sinemaları
Gösterim:17.00-19:00

Belgesel Gösterimi
Belgesel: Aşıklar
Yönetmen: Winged Migration
Yer:Yenişehir Galeria Sinemaları
Gösterim:19:00-20:30

Kapanış Konseri
Aheng
Koma Wetan
Grup Munzur
Aram Tîgran
Yer:Ava Düğün Salonu Karşısı-Dicle Kent
Saat:19:30-23:30


2 Haziran Pazartesi

Film-Belgesel Gösterimleri
Belgesel: Aşıklar
Yönetmen: Winged Migration
Yer:Yenişehir Galeria Sinemaları
Gösterim:12:00-13:30

Film: Kan Dökülecek
Yönetmen: Paul Thomas Anderson
Yer:Yenişehir Galeria Sinemaları
Gösterim: 14:30-16:30

Belgesel: Aşıklar
Yönetmen: Winged Migration
Yer:Yenişehir Galeria Sinemaları
Gösterim:17.00-16:30

Film: Kan Dökülecek
Yönetmen: Paul Thomas Anderson
Yer:Yenişehir Galeria Sinemaları
Gösterim:19.00-21:00

3 Haziran Salı

Film Gösterimleri
Film: Sürgün
Yer:Yenişehir Galeria Sinemaları
Yönetmen: Andrei Zvyagintsev
Gösterim:12.00-14:30

Film: Annemin Ülkesinin Şarkıları
Yönetmen: Bahman Ghobadi
Yer:Yenişehir Galeria Sinemaları
Gösterim: 14:30-16:20

Film: Sürgün
Yönetmen: Andrei Zvyagintsev
Yer:Yenişehir Galeria Sinemaları
Gösterim:17.00-19:30

Film: Kan Dökülecek
Yönetmen: Paul Thomas Anderson
Yer:Yenişehir Galeria Sinemaları
Gösterim: 19.00-21:00

4 Haziran Çarşamba

Film-Belgesel Gösterimleri
Film: Kan Dökülecek
Yönetmen: Paul Thomas Anderson
Yer:Yenişehir Galeria Sinemaları
Gösterim:12.00-14:00

Film: Sürgün
Yönetmen: Andrei Zvyagintsev
Yer:Yenişehir Galeria Sinemaları
Gösterim: 14:30-17:00

Belgesel: Aşıklar
Yönetmen: Winged Migration
Yer:Yenişehir Galeria Sinemaları
Gösterim: 17.00-18:30

Film: Sürgün
Yönetmen: Andrei Zvyagintsev
Yer:Yenişehir Galeria Sinemaları
Saat: 19.00-21:30

5 Haziran Perşembe

Film-Belgesel Gösterimleri
Film: Annemin Ülkesinin Şarkıları
Yönetmen: Bahman Ghobadi
Yer:Yenişehir Galeria Sinemaları
Gösterim:12.00-13:50

Film: Sürgün
Yönetmen: Andrei Zvyagintsev
Yer:Yenişehir Galeria Sinemaları
Gösterim: 14:30-17:00

Belgesel: Aşıklar
Yönetmen: Winged Migration
Yer:Yenişehir Galeria Sinemaları
Gösterim: 17.00-18:30

Film: Sürgün
Yönetmen: Andrei Zvyagintsev
Yer:Yenişehir Galeria Sinemaları
Gösterim: 19.00-21:30


ATÖLYELER

Fotoğraf
Eğitmen:Gençer Yurttaş-Mehmet Kaçmaz-Murat Yaygın
Yer: Dicle Fırat Kültür Sanat Merkezi
Tarih: 16-25 Mayıs

Tiyatro
Eğitmen:Celal Mordeniz-Erdem Şenocak /Seyyar Sahne
Yer:Büyük Şehir Belediyesi Tiyatro Salonu
Tarih: 21-26 Mayıs

Resim
Eğitmen: Kasım Yeter
Yer: Sümer Parkı
Tarih: 17-30 Mayıs

Cam-Seramik
Eğitmen: Fırat Erdoğan-Şiyarbar Epözdemir
Yer: Konukevi
Tarih: 16 Mayıs-1 Haziran

Yorum Yaz